Dokonalost

19. března 2014 v 17:00 | Terezka |  Úvahy
Definovat dokonalost je pro mě asi stejně obtížné jako definovat štěstí, lásku, zlo nebo dobro.
Dokonalé je to, na čem neshledáme jediné chybičky. Existuje vůbe něco takového? Je na světě člověka bez jediné vady? A jak má vůbec taková dokonalá bytost vypadat? Má to být žena? Muž? Černoch, běloch či asiat?


V historii lidstva nalezneme mnoho prototypů dokonalé lidské bytosti, každá kultura má svůj vlastní model dokonalého člena své komunity. Řekové jej nazvali kalokagatia, což později převzali i humanisté a v západní společnosti to platí dodnes. Zdá se tedy, že definice je na světě!
Ideální jedinec je výsledkem rovnováhy dvou stránek: těla a duše.
Pojetí fyzické krásy se v průběhu dějin měnilo od obtloustlých křivek Venuše, přes zaoblené baroko až po ikonu anorektické krásy, zvanou Twiggy. Jaký ideál kraluje dnes?
Civilizaci posledních desetiletí bych nazvala jednoduše: komerční, materialistická či povrchní. Lidé posuzují své blízké jen primitivními smysly a rozhodující je, zda na nás objekt působí libě či nelibě. Krásné je pro nás jen to, co je atraktivní. Většina z nás dokonce používá jen jeden, nejzákladnější smysl, zrak. Nesejde na tom, zda jste z Česka nebo z Chile, důležité je, jste-li in podle posledních trendů.
Muži touží po vypracovaném těle, ženy se snaží vypadat jako modelky. Armáda metrosexuálů a plastických modelek stojí v čele fenoménu zvaného móda a celý svět se stal přehlídkovým molem. V honbě za perfektním vzhledem však někteří zapomínají, že výše vzpomenutý vzor dokonalosti se skládal ze dvou navzájem vyrovnaných částí - těla ale také ducha, především mravní ušlechtilosti.
Ale bohužel, to co není vidět, pro většinu není důležité. Záleží vůbec lidem na tom, zda jsou vnímáni jako slušní?
Díky médiím můžeme sledovat, jak se k ideálu dokonalosti stavějí ti nejpovolanější - politici. Rvačky v parlamentu, odporná slova padající bez začervenání na adresu opozice přímo v přímém přenosu už nikoho nepřekvapí. Pak je ale pro politiky celkem běžné mít svého poradce pro správnou "imidž". Opět se dostáváme k faktu, že na vizuální stránku je kladen větší důraz než na skutečný obsah věcí.
Média získávají čím dál větší vliv na veřejné mínění a morálku vůbec. To, co tolerujeme dnes, by se jen před několika lety na obrazovky a stránky novin dostalo jen stěží. Jsou média opravdovým obrazem nás samých nebo zprostředkovávají jen zkreslený? Sama se přikláním spíše k druhé domněnce. Masmédia mají pouze omezené možnosti, jak podávat realitu kolem nás. Nemohou při tak velkém objemu informací jít hluboko pod povrch a proto ukazují to, co lidé chtějí vidět. Diváci nestojí o nudnou realitu, touží vidět neuvěřitelná dobrodružství, sny a tvůrci této zábavy to vědí.
Když však zhasnou obrazovky a zavřou noviny, lidé se rádi vracejí do svého světa obyčejných problémů, ke svým nedokonalým protějškům, kterým dennodenně promíjejí nespočet prohřešků a chyb. A to je jedna z nejkrásnějších vlastností člověka. Umět odpouštět nedokonalost, naučit se s ní žít a milovat sebe i své bližní takové, jací jsme. Svých nedokonalostí bychom si měli vážit, neboť ony nás dělají tím, kým jsme. Umožňují nám vyvíjet se, stát se lepšími a zdokonalovat se. Vzhledové nedostatky nám umožňují pamatovat si tváře našich blízkých a milovaných, díky nim nám nikdy nezmizí památka na ty, co už nás opustili. Nedokonalost má prostě svou roli v životě.

Lidstvo bylo, je a bude nedokonalé. I když to lidé vědí, nepřestávají toužit po dokonalosti. A tento paradox je právě motorem našeho vývoje. Promítáme své sny do budoucna, předáváme svým dětem myšlenky a ctnosti, o kterých si myslíme, že stojí za to, aby byly zachovány. Předáváme jim své představy o lepší budoucnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se Vám slohovka o dokonalosti?

Ano.
Celkem ano.
Nevím.
Spíš ne.
Ne.

Komentáře

1 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 30. března 2014 v 22:32 | Reagovat

Hodně zajímavé pojetí. Chápu, co chceš vyjádřit, a občas je mi z toho všeho nanic, občas smutno. A přesto s tím nic nenadělám.

2 Terezka Terezka | E-mail | Web | 30. března 2014 v 22:37 | Reagovat

[1]: Bohužel..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama