Kde lišky dávají dobrou noc

14. září 2015 v 9:00 | Terezka |  Školní práce
Líčení

Nad humny stmíváním usíná den a moji světnici, náš dům i celou vesnici zalévá svojí stříbrnou krásou ten, který poutníkům osvětluje temné cesty, ten, který dává znamení dětem, že přišel čas spánku, vládce hvězd a nočního nebe - měsíc.
Venku je povědomý klid, rezavé chůvičky už oběhly každé stavení a uložily všechno živé do sladké a bájné říše snění. I kravín ztichl kouzlem spánku, i bílé slípky se uložily. Jen lehký jarní větřík uniká snům a síle měsíce, jen on šumí do onoho tajemného ticha.
Ještě něco z dálky zní, mlčící noc a práci chundelatých ocásků neustále něco maří. Je to vzdálené, klidné a mírné, a i přesto ostře bodající do neústupného ticha únorové přírody a dědiny. Nepoznávám, snad jen matně, co krásu dnešní noci ničí, zdali se v nedohlednu vrací ptáci domů z dálek světa, zdali jen voda, dopadající v řece na kámen, žalem a osaměním zpívá o lásce, zdali první jarní sněženky prosí jemným, křehkým, dětským hláskem o pomoc při odkrývaní sněhové peřiny, zdali stromy na návsi rozjímají o nekonečné moudrosti světa.
Dnes je zvlášní noc, jako by neznámá síla chtěla ukázat mně i mým lidem krásu světa, ticha a klidu. Jako by chtěla ukázat, že cesty, které vedeme, že místa, která objevujeme, že vztahy, které žijeme nemusí být pouze o spěchu a dobývání cílů. Jako by prostřednictvím této noci začínal nový život, nová éra, snad i nový svět.
Bim, bam, bim, bam. To magickou sílu noci ničí ozubená kolečka skrytá v našich starých, dřevěných hodinách. Odbíjí půlnoc, já se vracím do reality a za počítání nočních oveček si naposledy nechám popřát lištičkami dobrou noc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 horny-hornet horny-hornet | 15. září 2015 v 18:31 | Reagovat

Nádherné, nedivila bych se, kdyby Ti za takovou "školní práci" profesor navrhl do budoucna studium češtiny :)
Zajímavé, žes psala o noci v 9 ráno :D Ale předpokládám, že to je asi jen odněkud přepsané sem na blog :)

2 Terezka Terezka | 15. září 2015 v 23:19 | Reagovat

[1]:  Jo, je to přepsané. Učitelka mi za ni dala 4.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama